Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2021 06:02   Güncelleme : 22-06-2021 06:02

Zonguldak’ın Kurtuluşu’nun 100.Yılı ve Uzun Mehmet’i Anma Törenini Gerçekleştirdik

  Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 100

Zonguldak’ın Kurtuluşu’nun 100.Yılı ve Uzun Mehmet’i Anma Törenini Gerçekleştirdik

 

Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 100. yıldönümü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü nedeniyle Valilik önünde düzenlenen törenimizi gerçekleştirdik.

Belediye Başkanımız Dr.Ömer Selim Alan, törende yaptığı konuşmasında şu düşüncelerine yer verdi: 

Değerli Hemşehrilerim,

Öyle kıymetli ve güzel bir şehirde yaşıyoruz ki,

Türkiye Cumhuriyet’inin ilk vilayeti olan, Türk sanayisine uzun yıllar yön vererek lokomotif rol görevi üstlenmiş, kuruluşundan bugüne ekonomisiyle yüzbinlerce hemşehrimize ekmek kapısı olmuş ve şimdide enerji üssü olma vasfıyla tüm Türkiye’ye güç vermeye hazır bir şehirdir…

Tam 100 yıl önce ise bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Fransız işgalinden kurtarılan şehrimiz, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra vatan topraklarının işgali sırasında taşkömürünün önemini bilen Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Zonguldak halkının, milli birlik ruhu karşısında Fransızlar, 21 Haziran 1921’de şehri terk etmişlerdir. Zonguldak, 1 Nisan 1924’te vilayet olmuş ve ‘Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il’ olma unvanını almıştır.

Emeğin ve emekçinin başkenti ilimizin, taşında-toprağında alın teri emek ve mücadele vardır.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Haziran tarihinde açılışını gerçekleştirdiğimiz caminin ismini 1829 yılında taşkömürünü bulan Uzun Mehmet’e ithafen ‘Uzun Mehmet Camii’ olarak açıklamış olduğu, şehrimizin silüetini değiştiren muhteşem mimarisi ve parkıyla yeni yaşam alanlarımızdan da biri olan Uzun Mehmet Camii ve parkımızı da şehrimize yakışır bir eser olarak kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.

*

Kıymetli Hemşehrilerim,

Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 100’uncu yıldönümünü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü’nü canıgönülden kutluyor, taşkömürünü bularak ilimize büyük katkı sağlayan Uzun Mehmet başta olmak üzere, kahramanlıklarıyla tarihe mâl olan Aziz Şehitlerimizi ve bu uğurda can veren tüm maden şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor ,hepinizi muhabbetle selamlıyorum.

 

.