Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 15:08   Güncelleme : 31-05-2021 15:08

Zonguldak Valimiz Sn. Mustafa TUTULMAZ Çaycuma’da Yonca Dağıtım Etkinliğine katıldı

​ Zonguldak Valisi Sn

Zonguldak Valimiz Sn. Mustafa TUTULMAZ Çaycuma’da Yonca Dağıtım Etkinliğine katıldı

Zonguldak Valisi Sn. Mustafa TUTULMAZ, Çaycuma Kaymakamı Sn. Muharrem COŞGUN, İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Cemalettin ÇATAKLI, İl Genel Meclisi üyeleri Sn. Arif SEFERCİK ve Sn. Ahmet Ali BAŞÖREN; Çaycuma İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlen yonca tohumu dağıtımı etkinliğine katıldı.

İl Müdürlüğümüzce hazırlanıp, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce onaylanan “Çayır Mera Islah ve Amenajman Projesi” çerçevesinde temin edilen %75 hibe destekli Yonca tohumlarının üreticilerimize ve yetiştiricilerimize kademeli olarak dağıtımına ilimiz genelinde başlanacaktır.

Çaycuma İlçe Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Sn. Valimiz “Üreticilerimizin ve Büyükbaş hayvan yetiştiricilerimizin ihtiyacına binaen Bakanlıkça sağlanan hibe desteği ile İlimizde 26.900 kg. yonca tohumundan 9.500 kg Çaycuma çiftçisine dağıtılmaktadır. Kilogramı 30 TL olan tohumun 11 TL’si çiftçi katkısı, geriye kalanı hibedir. Ayrıca daha önce Valiliğimiz ve Özel idaremiz desteği ile üreticilerimize 11.500 adedi Çaycuma çiftçisine olmak üzere toplam 26.500 adet aşılı ceviz fidanı, yine 78.000 adedi Çaycuma çiftçisine toplam da 145.000 fındık fidanın dağıtıldı. Hali hazırda ihalesi yapılan 525 m2.lik 22 adet plastik sera kurulacak. Bu seraların da 9 adedi Çaycuma çiftçisine kurulacak. Görüldüğü gibi en çok Çaycuma çiftçisine destek veriyoruz. Bu da Çaycuma’nın tarımda il içindeki yerinden, konumundan kaynaklanmaktadır.  Destekten yararlanan tüm çiftçilere hayırlı olsun, ürünleri bereketli olsun diyorum. ” dedi.

Dağıtım etkinliğinden sonra Sn. Valimiz; İl Müdürümüz Sn. Cemalettin ÇATAKLI ve İlçe Müdürümüz Sn. Coşkun ULUTAŞ ‘tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.  Sn. Valimiz ve beraberindeki heyet Geriş Köyünde bulunan, 12 ilin fide ihtiyacını karşılayan Duranlar Fide üretim tesislerini de ziyaret etti. İşletme sahibi Sn. Erol Duran ‘dan tesis ve çalışmaları hakkında bilgi alan Sn. Valimiz ve beraberindeki heyet tesislerde incelemelerde bulundu.