Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-07-2021 02:53   Güncelleme : 09-07-2021 02:53

Zonguldak İli Fındık Rekoltesi İle İlgili Toplantı Düzenlendi

​ İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Ziraat Odaları Başkanları, TMO temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelinin katılımı ile Zonguldak İli fındık rekolte toplantısı düzenlendi

Zonguldak İli Fındık Rekoltesi İle İlgili Toplantı Düzenlendi

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Ziraat Odaları Başkanları, TMO temsilcileri, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelinin katılımı ile Zonguldak İli fındık rekolte toplantısı düzenlendi.

 

Fındık rekolte, bir üretim sezonu sonunda elde edilen toplam fındık miktarını ifade etmektedir.

Çotanak sayımına göre rekolte tespiti yapılmaktadır. Sayım yapılacak bahçelerin seçiminde bölgeyi temsil edecek şekilde sahil, orta ve yüksek kesimlerden, farklı yöneylere bakan bahçelerde sayım yapılmaktadır. Sayım yapılan ocakların/dalların verim yaşında ve ortalama dal olmasına dikkat edilmektedir.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Sn. Cemalettin ÇATAKLI konuşmasında; “Her yıl rutin olarak Fındık Rekolte Tespit Komisyonunun, arazide yaptıkları çalışmalar ile fındık rekoltesi belirlenmektedir. Bildiğimiz gibi fındık bitkisi periyodisite göstermektedir. Bu yıl fındığın bol olduğu yıl, iklim koşullarının uygun gitmesi ile beraber fındık rekoltemiz önceki yıla göre oldukça yüksek çıkmıştır. Biz sahada topladığımız verileri Bakanlığımız ile paylaşacağız. Tabi iklim şartlarının aşırı yağışlı ve nem oranındaki yükseklikten dolayı fındık hastalık ve zararlılarında da artış gözlenmektedir. Üreticilerimizin özellikle külleme hastalığına karşı dikkatli olması gerekmektedir.” Dedi.

Ziraat Odası Başkanlarına Zonguldak tarımına yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür eden Sn. ÇATAKLI, Sivil toplum örgütlerinin İlimiz tarımındaki rolü, yaptıkları proje teklifleri ve yapılan projelerin başarıya ulaşmasındaki rollerinin önemine değindi.

 

Toplantı sunumunu yapan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Sn. Engin Hasan SARI fındık rekoltesinin nasıl hesaplandığı, Fındık Rekolte Tespit Komisyonunun arazide yaptıkları çalışmaları anlattı.