Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-11-2021 02:56   Güncelleme : 02-11-2021 02:56

ÜLKE GENELİNDE TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

ÜLKE GENELİNDE TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

ÜLKE GENELİNDE TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

İl Müdürümüz Sn. Cemalettin ÇATAKLI, Sayın Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ’nin ülke genelinde başlattığı tarımsal üretim seferberliği ile ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak; ilimizde üreticilerimize yapabileceğimiz katkılar hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü ÇATAKLI açıklamasında “Sayın Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatları doğrultusunda tüm yurdumuzda tarımsal üretim seferberliği başlatılmıştır. Yurdumuzda gıda fiyatları, birbirinden farklı ve bir o kadar da birbirine bağımlı dinamiklerle şekillenmektedir. Kovid 19 salgını süresince tarımsal üretimin aksamaması amacıyla Bakanlığımızca her türlü tedbirin alınmasına rağmen; artan hammadde, girdi ve nakliye fiyatları, artan kentleşme ve nüfus oranı, küresel ısınma sonucu tarımsal üretimde risklerin oluşması tarımsal ürünlerdeki fiyat artışının temel sebepleri olarak görülmektedir. Tarımsal üretim özellikle Kovid 19 salgını ile birlikte uluslararası alanda bir güvenlik sorunu haline gelmiştir.

Tarımsal üretimdeki maliyetleri düşürebilmek adına Bakanlığımız gerekli tedbirleri almaya çalışmaktadır.  Sayın Bakanımız Bekir PAKDEMİRLİ, tarımsal ürünlerde ve girdilerde küresel bazda çok büyük artışlar olduğuna işaret ederek, uluslararası boyutta yaşanan gelişmeleri de yakından takip ettiklerinin altını çizdi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın destekleriyle 2021 başında gübre desteklerinin yüzde 100, sertifikalı tohum desteklerini hububatta yüzde 88 ila yüzde 166 artırdıklarını ifade etti.

Dünya genelindeki gıda artışlarının sebeplerini incelediğimizde buğday fiyatlarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını öngörebiliriz. İl Müdürlüğü olarak üreticilerimizin üzerindeki maliyet baskısını azaltabilmek için yerli ve milli imkânlar ile geliştirilmiş sertifikalı buğday ve diğer ürünlere ait tohumlukları dağıtmaktayız. Zonguldak’ta sertifikalı buğday tohumluğu ihtiyacı olan üreticilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tohumluk stoğumuz vardır. İhtiyacı olan üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmelerini talep etmekteyiz. Şuan tarla bitkileri için ekim dönemine girdik. Tarımsal üretim artık bir milli güvenlik unsuru olarak görülmesi gerektiğinden, üreticilerimizin tarlalarını en kısa sürede ekmeleri, boşta arazi bırakmamaları, her türlü sorunları ve yapılacak tüm hibe destekleri ile ilgili bilgi alabilmek için İl ve İlçe Müdürlüklerimize çekinceleri olmadan danışmaları önem arz etmektedir.

Tüm üreticilerimize hayırlı bir sezon dilerim.” Dedi.