Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-12-2021 23:42   Güncelleme : 24-12-2021 23:42

Sayın Bakanımızın Katılımıyla Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Sayın Bakanımızın Katılımıyla Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Sayın Bakanımızın Katılımıyla Tarım Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Bakanımız Sn.Dr. Bekir Pakdemirli katılımıyla Bakanlığımızca ilimizde düzenlenen, moderatörlüğünü Valimiz Mustafa Tutulmaz’ın yaptığı, Tarım Orman Sektörü Değerlendirme toplantısına Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Milletvekillerimiz Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Bakanlık bürokratları, ZBEÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Çufalı, Belediye Başkan Vekili Yusuf Deniz, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ile MHP İl Başkanı Varol Demirköse, İl Müdürümüz Cemalettin ÇATAKLI, çok sayıda Birlik kooperatif başkanları, çiftçi, üretici, besici ve paydaşlar katıldı.

Sn. Bakanımız  açılış konuşmasında,”yeşilin, mavinin siyahın buluştuğu Zonguldak’ta olmaktan mutluluk duyuyorum. Paydaşlarımızla hemhal olmanın, dertleriyle dertlenip çare bulmanın önemine inanıyoruz.”dedi. Bakanlığın genel ve ilimiz ile ilgili çalışmaları konusunda bilgiler verdi.

Hayvancılığın öneminden ve kaydedilen gelişmelerden bahseden Pakdemirli, “Küçükbaşı önemsiyoruz. Bu coğrafyanın küçükbaş coğrafyası olduğuna inanıyorum. Tabii bu talebin de şekillendirdiği bir konu.” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, Bakanlık olarak son dönemde Zonguldak’ta yaptıkları yatırım ve projelere değinerek “Taleplerin bir kısmını karşılayacak müjdelerin en azından bir kısmını açıklayalım istiyorum.

Bu 100 bin lira hibe, hakikaten zaman oluyor ki baba oğluna vermiyor ama devlet mesleğe başlamak için bu arkadaşlara 100 bin lira hibe veriyor. Bu sene bunu 81 ile yaygınlaştırdık.” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, Çaycuma’daki tarıma dayalı OSB’nin hayırlı olmasını dileyerek 27,5 milyon liralık bir altyapı yatırımı yaptıklarını, ödenekleri ayarladıklarını ve ihalesinin de gerçekleştirildiğini söyledi.

“ORMAN KÖYLÜLERİMİZİN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAYI ARTIRIYORUZ”

Çaycuma’daki tarıma dayalı OSB’nin 1000 vatandaşa istihdam kaynağı olacağını dile getiren Pakdemirli şöyle devam etti:

“Orman konularında da belli hazırlıklar yaptık ve öyle geldik. 14 milyon lira ormancılık yatırımı yapacağız. 500 bin fidan dikiyor ve 2,5 bin fidan Zonguldak’ta üretiyor olacağız. Gökçebey bal ormanını tesis edeceğiz. 150 aileye de 9 milyon lira ORKÖY desteği vereceğiz. ORKÖY desteklerini genelde şehirlerde 2,3 milyon lira sınırında tutuyoruz ama Zonguldak’a burada pozitif bir ayrımcılık yaptık 9 milyon lira ayırdık. Gerekirse daha fazla da ayırırız.

Sosyal ağaçlandırma kapsamında yine okul, cami, hastane vesaire buraları 10 bin fidanla donatıyor olacağız.

12 bin ton defne sürgünü ve odun dışı ürün üretimi ve 30 milyon lira köylümüzün ek gelir elde etmesini sağlayacağız. Ormanların bakım ve işletmesini yapan orman köylülerimizin de milli gelirden aldığı payı artırıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu hafta grup toplantısında açıkladı, yüzde 51 zam yaptık. Burada orman köylüsüne ödenecek desteğimiz ve bütçemiz de 2,7 milyardan 4,1 milyara çıktı.”

“Zonguldak’a yine 23 proje, 1 milyar lira yatırımla geldim.” diyen Pakdemirli, taşkından koruma çalışmaları ve diğer projelerle ilgili detaylı bilgi paylaştı.

.