Eğitim
Giriş Tarihi : 05-07-2021 16:16   Güncelleme : 05-07-2021 16:16

BEÜ: Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi “Obezite Savunuculuğu-Paydaş Toplantısı’na” Katıldı

Avrupa Obezite Araştırmaları Derneği (European Association for the Study of Obesity, EASO) tarafından Avrupa Obezite Merkezleri ile “obezite savunuculuğu ve paydaşlar oturumu” çevrim içi toplantı şeklinde gerçekleşti

BEÜ: Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi “Obezite Savunuculuğu-Paydaş Toplantısı’na” Katıldı

Avrupa Obezite Araştırmaları Derneği (European Association for the Study of Obesity, EASO) tarafından Avrupa Obezite Merkezleri ile “obezite savunuculuğu ve paydaşlar oturumu” çevrim içi toplantı şeklinde gerçekleşti. Toplantıya Avrupa Obezite Merkezi olarak akredite edilen Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi adına merkez müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu katıldı. Başkanlığını AB ve EASO Politika Lideri Jacqueline Bowman-Busato ve EASO İdari Direktörü Euan Woodward’ın yaptığı toplantıda; EASO Başkanı Prof. Jason Halford, Cekidis Başkanı ve Hasta Konseyi Uluslararası Koordinatörü La Ligue Contre l’Obésité, Fransa’dan Alina Constantin ve AFERO (Fransız Obezite Araştırmaları Derneği) Başkan Yardımcısı Prof. Karine Clément konuşma yaptı.

4 Mart 2021’de Avrupa Komisyonu tarafından bir “risk faktörü” değil, “kronik bir hastalık” olarak yeniden sınıflandırılan obezite; “diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi bulaşıcı olmayan bir dizi başka hastalığa açılan kapı görevi gören kronik, tekrarlayan bir hastalıktır.” şeklinde ifade edilir. 2 Temmuz 2021 yapılan “Paydaşlar Oturumu’nda” obeziteli bireylerin COVID 19 aşısına ulaşabilecek öncelikli grup içerisinde bulunması ve kronik bir hastalık olarak kabul edilmesinin birçok Avrupa ülkesinde henüz gerçekleşmediği vurgulandı. Fransa’dan Cekidis Başkanı ve La Ligue Contre l’Obésité’deki Hastalar Konseyi Uluslararası Koordinatörü Alina Constantin; Fransa’da 2.3 milyon insanın obezite ile yaşadığını ve bu kesime COVID-19 aşısında öncelik verildiğini vurguladı.Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu da COVID 19 pandemisinde obezitenin, ağırlık artışının, beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi giderek daha da anlaşıldığını bu çerçevede faaliyetler ve eylemlerin arttırılmasının uygun olacağını belirtti.

Avrupa Obezite Merkezlerinin temsilcileri tarafından da yapılan değerlendirmeler ile toplantı tamamlandı.