Eğitim
Giriş Tarihi : 25-10-2021 21:22   Güncelleme : 25-10-2021 21:22

BEÜ: Üniversitemizde Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Üniversitemizde Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

BEÜ: Üniversitemizde Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Sıfır Atık Projesi; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin inisiyatifiyle ülke genelinde başlatılan, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan bir atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanır.

12/07/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete”de Sıfır Atık Yönetmeliği yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik ile tüm atık üreticilerin görev ve sorumlulukları belirlenmiştir. Bu kapsamda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak sıfır atık projesinde öngörülen tüm planlama ve uygulama adımları kurum içindeki üst düzey iş birliği ve katılım sayesinde tamamlandı.

22.10.2021 tarihinde Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörlüğümüzce Tahir Karauğuz Konferans salonunda Sıfır Atık Bilgilendirme Toplantısı Sıfır Atık Yönetimi Koordinatörü Doç. Dr. Kadir Özdemir ve Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Berna Aksoy hocalarımızın konuşma ve sunumları ile birimlerimizdeki Sıfır Atık sorumlularının katılımlarıyla gerçekleşti.

Doç. Dr. Kadir Özdemir, sıfır atık projelerinin anlam ve önemine dair yaptığı açılış konuşmasında ʺSıfır atık yaklaşımının kurum kültürünün bir parçası haline getirmek zorundayız, çünkü sürdürülebilir bir kalkınma ancak atıkların kontrolü ile mümkün olmaktadır. Geleceğimizi yaşanabilir kılmak için ortak bir çevre bilinci ile sıfır atık gibi yeşil projelere önem vermeliyiz. Küçük adımlarla büyük bir dönüşümü basabilirizʺ diyerek toplantıya katılan herkese teşekkürlerini iletti.