Eğitim
Giriş Tarihi : 02-06-2021 09:04   Güncelleme : 02-06-2021 09:04

BEÜ: Üniversitemizde Göreve Başlayan Hemşirelere Yönelik Oryantasyon Eğitimi Verildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde göreve yeni başlayan 61 hemşireye, hastaneye ve hizmet sürecine uyumlarını hızlandırmak amacıyla 19-20-27 Nisan 2021 tarihlerinde Covid-19 tedbirleri kapsamında ‘Oryantasyon Eğitimi’ verildi

BEÜ: Üniversitemizde Göreve Başlayan Hemşirelere Yönelik Oryantasyon Eğitimi Verildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde göreve yeni başlayan 61 hemşireye, hastaneye ve hizmet sürecine uyumlarını hızlandırmak amacıyla 19-20-27 Nisan 2021 tarihlerinde Covid-19 tedbirleri kapsamında ‘Oryantasyon Eğitimi’ verildi.

Oryantasyon eğitimindeki temel amaçlar; çalışanın işe ve kuruma yabancılaşmasını önlemek, sosyal kaynaşmayı hızlandırmak, iş ortamındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak, belirsizlik ve bilgisizlikten doğabilecek sorunların ortaya çıkmasını engellemek, iş akışına uyumunu hızlandırarak iş gücü kaybının önüne geçebilmektir.

Merkezimiz Şebnem Kargı Konferans Salonu’nda, hemşirelere yönelik verilen Oryantasyon Eğitimi Programı açılışında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban, ardından Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Uzm. Hemş. Vildan Kalkan Akyüz hemşirelik mesleğinin önemine vurgu yapan açılış konuşması yaptı. Sonrasında Hizmet İçi Eğitim Hemşiresi Uzm. Hemş. Emel Ertuğrul Kırık; kurumun tarihçesini, organizasyon yapısını, idari ekibin tanıtımını ana hatlarıyla anlattı ve “Hemşirelerin Görev, Yetki ve Sorumlulukları, Hasta ve Çalışan Güvenliği, Beyaz Kod Kullanımı ve Olay Bildirim Formu, İletişim (Etkili İletişim Becerileri, Çatışma Yönetimi, İş Yerinde İletişim, Hasta ile İletişim, Öfke Kontrolü, Öfkeli Hasta ve Öfkeli Hasta Yakını ile İletişim) konuları hakkında bilgilendirme eğitimleri verdi. İnsan Kaynakları Personel Sorumlusu Ramazan Küçükkaya; Özlük Haklarını, Kimlik Kartları ve Personel Devam Kontrol Sistemini (PDKS), Özlük Hakları İle İlgili Kurum Uygulamalarını, Memurlara Uygulanacak Yasaklar ve Disiplin Ceza Türlerini anlattı. Hasta İletişim Birimi Sorumlusu Uzm. Feride Dursun; Hasta Hakları ve Sorumlulukları, Hasta Memnuniyeti, Hasta Mahremiyeti konularında, Eczacı Deniz Başak Oktay; İlaç Güvenliği konusunda, Enfeksiyon Kontrol Komitesi Hemşirelerinden Ayşegül Salcı Keleş “Enfeksiyon Kontrol Önlemleri ve Uygulamaları, Standart Önlemler ve İzolasyon, El Hijyeni, Hastane Temizliği ve Atık Yönetimi” konularında eğitimler verdi ve sonrasında Hemovijilans Hemşiresi Burcu Akkaya’nın “Güvenli Kan Transfüzyonu” sunumu ile program sonlandırıldı.