Eğitim
Giriş Tarihi : 16-11-2021 16:20   Güncelleme : 16-11-2021 16:20

BEÜ: Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Tarafından Uluslararası Konferans Düzenlendi

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Tarafından Uluslararası Konferans Düzenlendi

BEÜ: Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Tarafından Uluslararası Konferans Düzenlendi

İlahiyat Fakültesi konferans salonunda zoom üzerinden Ürdün Yermük Üniversitesi İslam Araştırmaları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osama Ali Alfaker tarafından “Ürdün Üniversitelerinde Fıkıh Öğretimi ve Ürdün Kanunlarında Fıkıh Uygulamaları” adlı konferans verildi.

 

Konferansı Arapça olarak sunan Prof. Alfaker, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından konferans için davet edilmiş olmaktan duyduğu memnuiyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, Türkiye’den gelen doktora öğrencilerinin bulunduğunu ve onlara danışmanlık yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Prof. Alfaker, Ürdün kanunlarındaki fıkıh uygulamalarından örnekler vererek, İslam fıkıh ve hukukunun dinamik bir hukuk olduğuna vurgu yaptı. Prof. Alfaker, İslam iktisat sistemine de temas ederek konuyla ilgili güncel meseleler hakkında bilgiler verdi.

 

Arapça sunulan konferansın simultane tercümanlığını öğretim üyelerimizden Doç. Dr. Hikmetullah Ertaş ile Dr. Mustafa Sezer yaptı. İki saat süren ve son bölümleri dinleyenlerin sorularıyla devam eden konferans, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz tarafından yoğun ilgiyle takip edildi.

 

Konferansın sonunda İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seyfullah Kara, zoom üzerinden de olsa Prof. Alfaker’i fakültemizde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, verdiği bilgilerden dolayı kendisine teşekkür etti.