Eğitim
Giriş Tarihi : 19-05-2021 03:05   Güncelleme : 19-05-2021 03:05

BEÜ: Rektörlerden Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı

Türkiye’nin 183 Üniversitesinin Rektörü, OSTİM Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı bildirisini açıkladı

BEÜ: Rektörlerden Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı

Türkiye’nin 183 Üniversitesinin Rektörü, OSTİM Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Filistin için Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı bildirisini açıkladı. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı çevrimiçi katıldı. Yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İsrail, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalara, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılara bir yenisini daha ekleyerek bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil çok sayıda masum sivil insanı öldürmüş, yaralamış, evsiz bırakmıştır.

İnsan haklarını umursamayan İsrail, dünya toplumunun gözü önünde, sistematik bir soykırım yoluyla bebek, çocuk, kadın ve yaşlı gözetmeden sivilleri öldürmeye, evlerini ve topraklarını gasp etmeye, tarım alanlarını yok etmeye devam etmektedir.

Aralıksız devam eden kanlı saldırılar sebebiyle üniversite rektörleri olarak uluslararası topluma sesleniyoruz:

Birleşmiş Milletler’in (BM) uluslararası insan hakları hukuku ilkeleri çerçevesinde saldırılar, yıkım ve tahliyeler durdurulmalı; onurlu yaşama haklarını garanti altına alan egemen bir devlet kurmaları için Filistin toplumuna gerekli destek gecikmeksizin verilmelidir.

Uluslararası yargı organlarının 1967 yılından bu yana İsrail askeri güçlerinin işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduklarına dair kararları mevcuttur. Bu kararlar, İsrail’in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmaktadır. Bu doğrultuda, uluslararası insan hakları yargı kurumlarını İsrail’in hukuk ve insanlık dışı baskı ve saldırılarına karşı net bir tavır takınarak görevlerini yerine getirmeye ve saldırıları durdurmaya davet ediyoruz. Sorumluların yargılanmasını ve Filistin halkının zararlarının tazmin edilmesini de talep ediyoruz.

Bu bildiride imzası olan bizler, Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiğimizi ve daima yanlarında olacağımızı beyan ediyoruz. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduğumuzu uluslararası kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”Açıklamanın tamamını izlemek için tıklayınız.

Açıklamayı farklı dillerde okuyabilirsiniz;To read in English

Читать по русски

لقراءة اللغة العربية

Lire le français

לקרוא עברית

اردو پڑھنا

বেঙ্গালি পড়তে