Eğitim
Giriş Tarihi : 02-06-2021 18:05   Güncelleme : 02-06-2021 18:05

BEÜ: Filyos Çalıştayı Bildiri Kitabının Lansmanı Yapıldı

Rektörümüz Prof

BEÜ: Filyos Çalıştayı Bildiri Kitabının Lansmanı Yapıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın katılımı ile üniversitemizde 12-13 Şubat 2021 tarihlerinde Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde ve çevrim içi olarak düzenlenen Filyos Çalıştayı’nın bildiri kitabı tanıtımı Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapıldı.

Toplantı, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın açılış konuşması ile başladı. Rektör Çufalı; bölgesel ve ulusal kalkınma adına ülkemizin en büyük yatırımları arasında yer alan Filyos Vadisi Projesi kapsamında 12-13 Şubat 2021 tarihlerinde üst düzey katılımla gerçekleştirilen Filyos Çalıştayı’nın bildiri kitabını sunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Üniversite Rektörümüz sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“2021 yılını Üniversite olarak ‘Filyos yılına’ atfettik. Filyos Vadisi Projesi kapsamında düzenlenen çalıştayda sunulan çalışmaları kitap haline getirmek katılımcılara, projenin paydaşlarına ve ilgililerine faydalı olacaktır. Şehrin ve Batı Karadeniz Bölgesi’nin önemli dinamikleri arasında yer alan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak; ülkemizin en büyük milli kalkınma hamlelerinden biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’ne üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde verilecek her türlü akademik ve bilimsel altyapı desteği ile bu mega projenin her aşamasında rol almaya devam edeceğiz.

Dr. Hamza Çeştepe; “Filyos Çalıştayı, Bildiri Kitabının içeriği; açılış konuşmaları, üniversitemizin de içinde yer aldığı paydaş sunumları, yuvarlak masa çevrimiçi paralel oturumları, müzakere sonuç kısmı ve çalıştay sonuç bildirgesinden oluşmaktadır. Filyos Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde hazırlandı. Filyos Vadisi Projesi ile ilgili ilk çalışma olan bu kitabın bir referans kaynağı olacağını düşünüyorum. Bu süreçte Valimiz Mustafa Tutulmaz’a ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya katkı ve destekleri için teşekkür ediyorum. Kitabın diğer iki editörü Doç. Dr. Ali Başhan ve Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Gür’e, düzenleme kurulu üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Toplantıda Vali Mustafa Tutulmaz; Filyos Çalıştayı’nın Zonguldak ilimiz ve ülkemiz adına önemli bir çalıştay olduğunu hatırlatarak; bu çalıştaya ev sahipliği yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitemiz Rektörü ve çalışanlarına teşekkürünü yineleyerek konuşmasına başladı.

Vali Tutulmaz sözlerine şöyle devam etti; ‘Filyos Çalıştayı Bildiri Kitabı’ bu mega projeye dahil olanlara ve ilgililerine farkındalık yaratan, farklı bakış açıları ile daha ileriye nasıl gideriz sorusunun cevabını arayan sunumların bir arada toplandığı değerli bir çalışma oldu.

Günümüzde iyi işlerin çıkması için nasıl ki akademide multidisipliner çalışmalar önemliyse, farklı kurumların birlikte çalıştığı; “yönetim” kavramının yerini “yönetişim” kavramına bıraktığı projeler de daha verimli oluyor. Bu noktada önemli bir paydaşımız olan Üniversitemizi Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı nezdinde yapmış olduğu akademik ve bilimsel çalışmalardan dolayı tekrar tebrik ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kitap tanıtımı, basın mensuplarının sorularının cevaplanması, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’a kitap takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

.