Eğitim
Giriş Tarihi : 26-05-2021 15:25   Güncelleme : 26-05-2021 15:25

BEÜ: Farabi VII. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Farabi VII

BEÜ: Farabi VII. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Farabi VII. Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı, 24 Mayıs Pazartesi günü yoğun katılımla gerçekleşti. Üniversitemiz Sezai Karakoç Kültür Merkezinde yapılan Farabi VII. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı açılış törenine Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu, Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, İl Jandarma Komutanı Gönen Süslü, Rektör Yardımcıları, sektör temsilcileri, çok sayıda akademik-idari personel ve basın mensupları katıldı.

VII. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarında; Elektronik ve Bilişim Teknolojileri, Enerji ve Makine Teknolojileri, Gıda, Kimya ve Çevre Teknolojileri, Savunma Sanayi, Robotik ve Uzay Teknolojileri ve Uygulamaları, Tıp ve Yaşambilim Uygulamaları ile Sosyal Bilimler Uygulamaları olarak 6 ana temanın yer aldığı Proje Pazarında 86 üniversite, 11 şirket, 3 bilim ve sanat merkezi, 1 teknik lise, 1 belediye adına ve 3 bireysel olmak üzere toplam 105 proje arasından 60 proje çevrimiçi değerlendirmeye kabul edildi.

Rektörümüz Prof.

Mustafa Çufalı açılış konuşmasında, birlikte her yıl düzenlediğimiz Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarının yedincisini düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu belirterek proje kültürümüzü geliştirmek zorunda olduğumuzu vurguladı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı; “Proje Pazarımız hem üniversitemiz hem Zonguldak için çok önemli bir fırsattır. Projelere ve inovasyona ne kadar ağırlık verirsek o kadar ilerleriz. Bu düşünceyle proje pazarını büyük bir gayretle yapıyoruz. Diğer yıllara göre ödüllerimizi artırdık. Katkıda bulunan herkesi kutluyorum” dedi.

Vali Mustafa Tutulmaz konuşmasında; ilimiz ve ülkemiz açısından katma değer yaratacak bir etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Yeni bilgi, düşünce ve projelerin çok çabuk gelişip yayıldığını ve bunların sanayileşip ticarileşerek hayatımıza etki eder hale geldiğini belirten Vali Tutulmaz, hem verimlilikte hem de kalitede artışın sağlanmasının önemini vurguladı. Ar-Ge projelerine ilişkin teknolojik ve finansal işbirliklerinin oluşmasına ortam hazırlamak, üniversite, araştırma ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirmek, bölge insanımızı bilinçlendirmek, üniversite-sanayi işbirliğine farkındalığı artırması noktasında önemli yere sahip olan “Farabi VII.

Metin Nil davetli konuşmacı olarak katıldı. Ar-Ge Proje Pazarına destek veren sponsorlara teşekkür plaketi takdim edildi.

Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarımız 11.00-15.00 çevrimiçi oturum olarak gerçekleşti ve jüri üyelerimiz sunumları değerlendirdi. Projelerin değerlendirilmesinin ardından saat 16:00’da ödül töreni Seza Karakoç Kültür Merkezinde yapıldı. Farabi VII. Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı etkinliğinde, birinci olan projeye 7000 TL ödül ile ön kuluçka desteği, ikincilik kazanan her bir projeye 5000 TL ve ön kuluçka desteği, üçüncülük kazanan her bir projeye 3000 TL ve Mansiyon ödülünü kazanan proje 1000 TL ödül kazandı. Jürimizden gelen değerlendirme sonuçlarına göre ödül almaya hak kazanan projeler:

Birinci olan proje: Smart Batarya; Bayram Devlet, Ali Keçebaş.

İkinci olan projeler: Patlama ve Darbelere Karşı Yerli ve Çevreci Koruma Malzemelerinin Geliştirilmesi; Bilal Esmer, Kübra Eylül Baysak, Cansu İlke Kuru.

Android Tabanlı Taşınabilir Akıllı Diyaliz Cihazı; Ödem Giderici ve Zararlı Toksinleri Tutabilen Nanoteknolojik Filtre Üretimi; Erdi Buluş, Gülseren Sakarya Buluş.

Üçüncü olan projeler: Farklı Kaplama Teknikleri Kullanılarak Cam Malzemelere Termodinamik Özellik Kazandırılması; Lale Civan, Erhan Ayas, Semra Kurama.

Tır Dorseleri için Enerji Sönümleyici Tampon; İbrahim Semih Topçuoğlu.

Temas Yüzeyi Artırılmış Ekolojik Kaymaz Paspas Geliştirilmesi; Sümeyye Reçel, Sevil Günç.

Mansiyon ödülü kazanan proje: Antimikrobiyal Peptid İçeren Hedeflendirilmiş Nanoformülasyonların Üretimi ve In vitro Biyolojik Aktivitelerinin İncelenmesi; İrem Çoksu, Yiğit Can Baycılı, Serap Derman.

Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı, öğleden sonra dereceye giren proje temsilcileri ile yapılan çevirim içi bağlantısı sonrasında tamamlandı. Töreni izlemek için tıklayınız.

.