Eğitim
Giriş Tarihi : 23-11-2021 11:53   Güncelleme : 23-11-2021 11:53

BEÜ: 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Etkinlikleri Kapsamında Panel Düzenlendi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Etkinlikleri Kapsamında Panel Düzenlendi

BEÜ: 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Etkinlikleri Kapsamında Panel Düzenlendi

Üniversitemiz Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında “Türkçe Öğretmenliği Mesleğinin Geleceği” konulu panel 22 Kasım Pazartesi günü Erdemir’in de katkılarıyla Erdemir Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Pandemi koşullarına göre Erdemir tarafından alınan önlemler gereği, katılımcı sayısı 70 kişi ile sınırlandırılmış olup, panele Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz, Kent Konseyi Başkanı Osman Yavuz, KYK Yurt Müdür Hasan Demir, Okul Müdürleri, Dekan Yardımcıları ve öğretim elemanları ile Türkçe Öğretmenliği 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile ilçemizde görev yapan Türkçe Öğretmenleri katıldı.

 

Öğretmenler; Toplumların Mazisi, Maziyi Öğreticisi ve Geleceğin Kurucusudur

 

Açılış konuşmasını yapan Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Yavuz: ‘‘Geleceğimiz olan siz değerli gençlerimizin, akademik gelişimlerini arttırabilmek amacıyla benzer etkinlikleri sürekli olarak düzenlemeyi hedefliyoruz.

Dr. Mustafa Çufalı olmak üzere, bizleri etkinliklerimizde yalnız bırakmayan değerli protokole ve basınımızın güzide temsilcilerine çok teşekkür ederim. Bu bağlamda panelimizin düzenlenmesini sağlayan ve Erdemir Kültür Merkezini bizlere tahsis eden Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral ile Erdemir’in kıymetli yönetici ve çalışanlarına şükranlarımı bir borç bilirim. Öğretmenler; toplumların hem mazisidir, hem maziyi öğreticidir; hem de geleceğin kurucusudur. Milletimizin geçmişini, değer verdiği ilkelerini ve ideallerini çocuklarımız öğretmenlerinden öğreniyorlar. Öğrenciler, öğretmenleri sayesinde gelişimlerini hızlandırıyor, dış dünyayı algılamalarında bir takım beceriler kazanıyorlar. Hepinizin bildiği üzere, bütün bunları bizler öğretmenlerimize borçluyuz. Başöğretmeniz Atatürk ve öğrencileri uğruna şehit düşmüş öğretmenlerimiz ile ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyor ve siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler gününü şimdiden kutluyor, saygılar sunuyorum’’ dedi.

 

Panel, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç.

Efecan Karagöl, ana dili olarak Türkçe öğretmenliği mesleğinin dijitalleştiğini, bu meslek grubunun merkezinde yer alan bazı materyal ve kavramların değiştiğini vurguladı. Ders kitabı, metin, dil öğretimi ve okuryazarlık kavramlarının dijital teknolojiyi merkezine almaya başladığını ifade etti.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi akademik personeli Dr. Cihat Burak Korkmaz, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi mesleğinin önemi, geleceği ve misyonundan bahsederek Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı öğrencilerinin hem ülkemizde hem de dünyanın dört bir yanında Türkçenin bayraktarlığını yapacak meslek grubu olması bakımından önemli olduğu belirtti.

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi akademik personeli Dr. Kürşat İlgün, Türk soylulara ve yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe öğretiminin geleceğini değerlendirdi. Dr. İlgün, bu alanlarda uzmanlaşmak isteyen Türkçe öğretmeni adaylarına önemli görevler düştüğünü ifade ettikten sonra hem Türk dünyasındaki soydaşlarımıza hem de yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının çocuklarına Türkçe öğretiminin daha da önemli hâle geleceğini beyan etti.

 

Moderatörlüğünü Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Dr.