Eğitim
Giriş Tarihi : 16-07-2021 19:49   Güncelleme : 16-07-2021 19:49

BEÜ: “15 Temmuz”  Üniversitemizde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

 “15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi

BEÜ: “15 Temmuz”  Üniversitemizde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

 “15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Etkinlikler ilk olarak Devrek Meslek Yüksekokulu fuaye alanında “15 Temmuz” temalı fotoğraf sergisi ile başladı. Hain darbe girişimini ve demokrasi nöbetlerinden karelerin yer aldığı fotoğraf sergisi açı 12- 16 Temmuz tarihleri arasında ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.    Yüksekokulda düzenlenen diğer bir etkinlik “15 Temmuz Hain Darbe Girişimi” başlıklı konferans oldu.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından şehitlerimiz için Murat Kavak tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti’nin okunması ile başlayan program,  Öğr. Gör. Kadriye Pınar Özer’in günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşma, Öğr. Gör. Dr. Tuğba Teke’nin okuduğu şiir ve “15 Temmuz” kısa filmi izletisi ile devam etti.

Anma etkinlikleri 14 Temmuz Çarşamba günü,  Vali Mustafa Tutulmaz, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  İl Jandarma Komutanı Albay Gönen Süslü, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, Rektör Yardımcıları ve il protokolü tarafından Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi “15 Temmuz Şehitler Kampüsü”nde düzenlenen fotoğraf sergisinin ziyareti ile devam etti.

Gör. Adil Görmüş tarafından Kuran-ı Kerim Tilaveti’nin okunması ile başlayan konferansa Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğr. Üyesi ve aynı zamanda 15 Temmuz Gazisi olan Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kılıç konuşmacı olarak yer aldı.

“TÜRK MİLLETİ İHANET GİRİŞİMLERİNİ,  BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK VE VATAN AŞKIYLA TOPYEKÜN BER TARAF ETMİŞTİR”

Törenin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Çufalı,  Osmanlı’dan bu yana Aziz Milletimizin ihanet girişimleriyle karşı karşıya kalındığını ve her ihanet girişiminde olduğu gibi 15 Temmuz gecesi Anayasal düzenimize ve milli iradeye karşı başlatılan darbe girişiminin de aynı iman, özgürlük, bağımsızlık VE vatan aşkıyla ber taraf ettiğini vurguladı. Aziz Türk Milleti’nin şanlı geçmişinde hiçbir zaman hiçbir gücün boyunduruğu altında kalmadığının altını çizen Rektörümüz, “   15 Temmuz gecesi, Türk Milleti, bağımsızlığı ve özgürlüğünden taviz vermemek için,  topyekün, milletçe darbeci tanklara, F-16’lara göğsünü, bedenini siper etmiş, her meslekten 251 vatandaşımız vatanı, bağımsızlığı ve özgürlüğü adına şehit düşmüş,  , binlerce vatandaşımız ise yaralanmış, Aziz Milletimiz o gece yeniden uyanan Milli Mücadele ruhuyla ihanet girişimini bertaraf etmiştir.

Allah bir daha bize böyle girişimler yaşatmasın” temennisi ise sözlerini noktaladı.

Konuşmalarına “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Milli Direniş” başlıklı sunumuyla, darbe kavramı ve Osmanlı’dan günümüze Milli İradeye karşı yapılan ihanet girişimlerine ilişkin açıklamalarla başlayan Dr. Öğr. Üyesi Kılıç, devamında 15 Temmuz darbe girişimi ile geçmişteki girişimler arasındaki benzerlikler ve farklılıklara, 15 Temmuz’a giden sürece değindi ve 15 Temmuz ihanet girişiminin dini, siyasi ve askeri olmak üzere çok yönlü yapılanmaları olduğunu, asıl hedefin Anayasal düzen ve demokratik yönetimi rafa kaldırıp Milli iradenin yok edilmesi olduğunu söyledi.  Dr. Öğr. Üyesi Kılıç, bizzat yaşayan biri olarak ihanet gecesi meydana gelen olaylar ve yaşanılan süreci fotoğraflar ve videolar ile paylaşarak,  Türk halkının Cumhurbaşkanımızın talimatıyla meydanlara inerek, darbeci girişime karşı çıktığını, canı pahasına bağımsızlık ve özgürlüğünden taviz vermediklerini ifade etti.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma etkinlikleri 15 Temmuz Perşembe günü Ereğli Eğitim Fakültesi ve Alaplı MYO’da düzenlenen,   Aziz Milletimizin demokrasi zaferini kutlamak, vatan, millet, bayrak uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yâd etmek, kahraman gazilerimize olan şükran duygularımızın yansıtıldığı çevrimiçi konferanslar ile devam etti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ailesi olarak birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmek, bir daha böylesi ihanetler yaşamamak temennisiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitleri rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla yad ediyoruz.

 

 

 

.