Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-09-2021 00:20   Güncelleme : 02-09-2021 00:20

Balıkçılık Av Sezonu Kozlu’da Yapılan Törenle Başladı

​               2021-2022 Su Ürünleri Av Sezonu, Kozlu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen tören ile başladı

Balıkçılık Av Sezonu Kozlu’da Yapılan Törenle Başladı

 

            2021-2022 Su Ürünleri Av Sezonu, Kozlu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen tören ile başladı. Sezon Açılış Törenine Zonguldak Valimiz Sn. Mustafa TUTULMAZ, Kozlu Kaymakamı Sn. Hüseyin ERGİ, Tarım ve Orman İl Müdürü Sn. Cemalettin ÇATAKLI, Liman Başkanı Sn. Erol EKMEKÇİ, Kültür ve Turizm İl Müdürü Sn. Kemal AKÇAY, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sn. Ahmet GÜNGÖR, Kozlu Belediye Başkanı Sn. Ali BEKTAŞ, Kozlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Sn. Ergin GÖK, ilimiz balıkçıları ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

            Açılış konuşmasını yapan Kozlu Balıkçı Barınağı Başkanı Sn. Ergün KAYHAN yeni sezondan beklentilerini anlatıp, yeni sezonun bereketli ve hayırlı olmasını diledi.

            Açılış töreninde konuşan İl Müdürümüz Sn. Cemalettin ÇATAKLI “Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletilmesi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak denetimlere, geçmişte olduğu gibi, tüm imkanlar seferber edilerek, yeni sezonda da artırılarak devam edecektir.

Balıkçıların bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından önem taşımaktadır.

              Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde, erişkin insanların sağlıklarının korunmasında ve sürdürülmesinde sayısız faydaları olan su ürünlerinin, sezonunda halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz.

                Bir diğer husus geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesi tebliği resmi gazetede yayımlandı. Son başvuru tarihi 01 Ekim 2021. Balıkçılarımızın son başvuru tarihini beklemeden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan gemilere boy uzunluğuna göre belirlenen miktarlarda gemi başına destekleme ödemesi yapılacaktır. Boy uzunluğu; · 4,99 metreye kadar olan gemilere 1.000 ₺, · 5-7,99 metre arası gemilere 1.250 ₺, · 8-9,99 metre arası gemilere 1.350 ₺, · 10-11,99 metre arası deniz balıkçı gemileri ile 10 metre ve daha büyük boylardaki tüm içsu balıkçı gemilerine 1.450 ₺ ödenecektir.

               Bakanlığımız ve şahsım adına, 2021-2022 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum.

Saygılar sunarım.” İfadelerini kullandı.

            Törende konuşan Sn. Valimiz Mustafa TUTULMAZ “Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili ve deniz ürünlerinden yeterince faydalanamıyoruz. Deniz ürünlerinden yeterince faydalanamamızın tek nedeni yasalar ve kurallar çerçevesinde avlanılmamasından kaynaklanıyor. Sizler ilimizin balıkçıları olarak yasalar ve kurallar çerçevesinde avlanalım ki ekmek teknemize sahip çıkalım.

             Balıkçı barınağının amacı dışında kullanıldığı yönünde şikayet alınmaktadır. Devlet balıkçı barınaklarını gerçek balıkçıların ihtiyaçlarının giderilmesi, av ve teknelerin tamiratını yapmaları için yapmaktadır. Balıkçı barınakları keyif ve amacı dışında kullanma yeri değildir. Yasalar ve kurallar çerçevesinde buna izin vermeyeceğiz. Bu konudaki yaptırımlar için kimse kusura bakmasın. Sizlerin de izin vermemesi lazım, bu konuda görevler sadece ilgili kuruluşlara değil siz sorumlu balıkçılarımıza da düşmektedir.

            Balıkçı barınaklarımızın en büyük sorunlarından biri de denizde biriken kumlardır.

Böylelikle balıkçılarımız tekneleriyle, balıkçı barınaklarına daha rahat giriş çıkış yapabileceklerdir. ” dedi

            Sn. Valimiz balıkçılarımıza bol ve bereketli bir sezon dileyerek konuşmalarını tamamladı.

           Kozlu ilçe müftüsünün okuduğu Kur-anı Kerim’in ardından balıkçıların bol, bereketli ve bol kazançlı bir yıl geçirmeleri dileğinde bulunuldu. Zonguldak Valimiz Sn. Mustafa Tutulmaz, Balıkçı Barınağında ki balıkçılarla konuştuktan sonra balıkçılarımız ile birlikte sembolik olarak denize açıldı. Yeni balık av sezonu açılışına gelen davetlilere etli pilav ve tatlı ikram edildi.

 

.