Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 07:04   Güncelleme : 07-04-2022 07:04

2022 Yılı Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı kapsamında Ispanak Numunesi Alındı

2022 Yılı Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı kapsamında Ispanak Numunesi Alındı

2022 Yılı Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı kapsamında Ispanak Numunesi Alındı

Bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine göre kullanımının denetlenmesi ile insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi, doğal dengenin korunması ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla,  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğümüzce 2022 yılı Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Programı numune alım işlemleri, başlamıştır.

Her yıl, ticari olarak üretim yapan üreticilerimizin üretim yapmış oldukları sera ya da açıktaki üretim alanlarından, hasat öncesi ya da hasat esnasında Bakanlığımız tarafından belirlenen (Domates, Fasulye, Ispanak, Marul, Biber, Hıyar) gibi taze sebzelerden, yıl boyunca pestisit kalıntı kontrolleri için numune alınıp, Kocaeli Gıda Kontrol Laboratuvarlarınca analiz işlemleri yapılmaktadır.

Denetim esnasında gerekli kolaylığı göstermeyenler ile analiz sonucunda talimata aykırı,  ruhsatsız, tavsiye dışı, yasaklı veya doz aşımı, Bitki Koruma Ürünü kullanımı,  tespit edildiğinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği idari yaptırımlar (Para cezası ve Ürün İmhası) uygulanmaktadır.

Denetim programı sayesinde; Bitkisel ürünlerde hatalı veya tavsiye dışı pestisit kullanımı nedeniyle insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla hasat edilmek üzere olan bitkisel ürünlerin hasat edilmeden önce denetlenmesi sağlanmaktadır.

İlimizde üretilen, Domates, Fasulye, Ispanak, Marul, Biber, Hıyar,  gibi taze sebzelerden hasat esnasında ve hasat öncesinde insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacı ile numune işlemleri yıl boyu devam edecektir.