Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-11-2021 22:55   Güncelleme : 03-11-2021 22:55

2021 Yılı İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2021 Yılı İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2021 Yılı İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Şube ve İlçe Müdürlüklerinin katılımı ile İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda 2021 yılı izleme ve değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda merkez ve ilçelerimizde uygulanan ve biten projeler değerlendirildi. 2022 yılı için planlanan projeler ve yapılması gerekenler, Anahtar performans göstergelerinin bulgu paylaşımları ve hedeflerin izlenilebilirliği, 15. Etap kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı kapsamında yapılacak yayım ve enformasyon çalışmaları, ilimizde yapılan aşılama çalışmalarının oranları ve sahada karşılaşılan sıkıntılar değerlendirildi.

İl Müdürümüz Sn. Cemalettin ÇATAKLI toplantı ile ilgili “İlçe Müdürlüklerimizin sahada karşılaştıkları sorunları çözmek asli vazifemizdir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak en alt birimden en üst birime kadar bir bütünüz. Zonguldaklı üreticilerimize daha iyi, daha kaliteli hizmet sunabilmek için çalışmalarımızı takım ruhu ile yapmak zorundayız. Tarımsal projelerimizin başarıya ulaşabilmesi, temelde tüm personelimizin birbiriyle uyumlu çalışmasına bağlıdır.  

Kovid 19 salgını tarım ve hayvancılığı, stratejik bir sektör ve uluslararası güvenlik sorunu olarak ön plana çıkarmıştır. Daha sağlıklı yarınlara ulaşabilmek için belki bugün, dünden daha çok çalışmak zorundayız. Bakanlığımızın tüm hibe ve yardımlarını üreticilerimize eksiksiz olarak ulaştırmalı ve il genelinde üreticilerimize ve yetiştiricilerimize yaptığımız projeler için tüm kurumların kapısını aşındırmalıyız.

Tarımsal üretim seferberliğinde en önemli hedefimiz tarımsal üretimin arttırılmasıdır. Gerek kovid 19 salgını, gerekse piyasadaki belirsizlikler üreticilerimiz üzerinde bir maliyet baskısı oluşturmuştur. Bu maliyetin azaltılması yönünde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerekmektedir. Üreticilerimize bilinçli tarım yapmayı göstermeliyiz. Bu konuda ilçe müdürlüklerimizce çiftçi toplantılarının arttırılmasını sağlayacağız. Tarımda gereksiz gübre kullanımı üreticilerimize fazladan maliyet bindirmekte bunun önüne geçebilmek için toprak analizine dayalı gübre kullanımını teşvik etmeliyiz. Üreticilerimizin işleyemediği toprakların üretime kazandırılması konusunda çalışmalar yapacağız.

Stratejik ürünlerin yetiştiriciliğine önem vermeliyiz. Yaptığımız ve yapacağımız projelerde, üreticilerimize yapacağımız tavsiyelerde ulusal çıkarlarımız için yerlilik ve millilik unsurunu ön plana çıkarmalıyız.” dedi

 

                Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir PAKDEMİRLİ’nin başlattığı Tarımsal Üretim Seferberliği kapsamında İl Müdürlüğümüzce görülen eksiklikler ve artı yönlerimizin tartışıldığı toplantıda başlıca alınan kararlar